Може да приготвите вегетариански варианти, където основните съставки са зеленчуци или гъби (гъби, моркови и спанак, кускус). 6 Поставете няколко листа салвия върху добре заравненото парфе и разпределете отгоре първоначално разтопеното масло. Оставете в хладилника за няколко часа, а още по-добре за ден-два. Домашният пастет е универсално предястие, който може да се приготви от почти всеки продукт. Ако искате, рецептата може да бъде променена – може да добавите кисела ябълка, моркови, червени боровинки, различни билки или нарязани ядки.
Топлина, блясък и уют: Рецептата за незабравима Коледа
- Бяло вино или уиски ще добавят не по-малко интересни нюанси към ястието.
- По-съвременната форма на пастет обаче въпреки неумиращата слава на Наполеоновите френски готвачи се приписва на главния готвач от Страсбург – Жан-Пиер Клаус.
- Например, известният фоа гра, специално приготвен мазен гъши дроб, принадлежи към категорията на пастетите.
- Охладете получената маса, добавете нарязаното сварено яйце и смелете с блендер до гладкост.
Французите се гордеят с този свой специалитет, а най-претенциозните ресторанти се съревновават в неговото изтънчено приготвяне. Сварете яйцата, нарежете лука и задушете в тиган с масло, сложете орехите. След това ги превърнете в хомогенна кремообразна маса (с блендер), сол и черен пипер на вкус. Домашният пастет е нещо напълно различно от пастета, който ще откриете на рафта в магазина. Спокойно може да намажете този домашен пастет на филийка и да го включите не само в своята закуска, а и в закуската на своето дете.
вкусни рецепти за домашен пастет
Извадете парчетата свинско месо от мазнината и оставете настрана, самата мазнина прецедете в чиста купа през цедка. Ракъсайте месото на ивици и го наредете в малки бурканчета или формички, леко натъпчете. Залейте с прецедената мазнина, да покрие напълно месото, покрийте бурканите с фолио и оставете в хладилник да стегне за 4 часа. Производство на пастет се разпространява предимно в селата. Основната съставка бил черният дроб, въпреки че в селските рецепти съдържанието на съставките не е най-точното, но технологията на приготвяне е почти винаги една и съща. Първото споменаване за производството на пастети в Европа датира от началото на феодализма.
- В топлото мляко се накисва хляба и, след като се изстиска, се прибавя в тигана.
- Французите се гордеят с този свой специалитет, а най-претенциозните ресторанти се съревновават в неговото изтънчено приготвяне.
- Благородната напитка ще добави леко пикантни и сладки нотки към предястието.
- Ако искате да ги избегнете е добре да си направите домашен пастет.
Домашен пастет от пилешки дробчета
Карантиите могат да бъдат задушени в коняк или фламбирани. Бяло вино или уиски ще добавят не по-малко интересни нюанси към ястието. Поставете пастета във формички, съхранявайте в хладилника, след като покриете всяка формичка с разтопено масло и стреч фолио. На първо място ви предлагаме да опитате рецептата на единствения по рода си Джейми Оливър.
Подобни рецепти
Добавете остатъка от разтопеното масло и продължавайте да пасирате. 2 В друг тиган загрейте няколко лъжици зехтин и задушете в него за около 10 мин лука и чесъна, след което ги извадете настрана в palmsbet чиния. За белгийците и французите той е истинско гастрономическо изживяване.
Ако искате да ги избегнете е добре да си направите домашен пастет. За да направите сместа по-нежна, можете да добавите няколко супени лъжици заквасена сметана или прясно мляко по време на задушаването (или да накиснете черния дроб в тях за половин час преди пържене). 3 В същия тиган, почистен само с хартия, хвърлете дробчетата и повечето листа от салвия. Благородната напитка ще добави леко пикантни и сладки нотки към предястието.
Направи си сам истински френски пастет (+рецепти)
Пастетът обаче все още си носи старата слава на нискокачествена храна, защото години наред го консумирахме главно в купешки и евтини варианти с неясни съставки. Той нерядко се възприема дори като кучешка храна. А пастетът може да бъде много изискана и скъпа храна, ако е направен от добри качествени продукти. Чували сме за пастета от гъши дроб, а който е опитвал истински такъв, вероятно знае, че вкусът е несравним. Това е деликатес, цената на който е доста висока. Не се заблуждавайте от някои етикети, които срещу 4-5 лева ви лъжат, че купувате пастет от гъши дроб.
Те ги приготвят най-често чрез варене или печене на месото на водна баня. А британците не сядат на коледната трапеза без хрупкави франзели с пастет от гъши дроб. Разновидност на пастетите са терините – те обикновено се правят с по-груба консистенция и може да заместят основното ядене. Сварете гъбите за минути и след това изплакнете обилно. Загрейте олиото в тиган и задушете ситно нарязаните зеленчуци (лук и моркови).
Между другото, малко хора знаят, че има и веган-версия на деликатеса, която се приготвя на базата на бобена извара с манатарки на прах, коняк и соево мляко. 5 Овкусете пастета със сол, черен пипер и индийско орехче. В тях присъстват всякакви видове зеленчуци – лук, моркови, гъби. Най-изисканите рецепти за пастет съдържат трюфели.
Обикновено се добавя и по някое по-шарено месо като бекон. Подправките също са разнообразни – от черен и бял пипер, та чак до канела и карамфил. Така приготвеният деликатес ще украси всяка маса за хранене, сервиран като предястие, закуска, бърза вечеря или леко и вкусно основно ястие. Разтопете свинската мас в тенджера на слаб огън.Изплакнете гърдите под течаща студена вода, за да отстраните излишната сол и ги подсушете с домакинска хартия. Нарежете месото на кубчета, сложете го в термоустойчив съд и залейте с разтопена мазнина.
Добавете наситнен чесън, мащерка и дафинов лист и печете в предварително загрята на 150 °С фурна за 3,5 часа. Залейте пастета с разтопеното масло и отново върнете в хладилника. Днес в почти всеки голям магазин можете да закупите различни видове пастети, но много домакини предпочитат да си ги приготвят у дома. Вкъщи можете да следите и гарантирате състава и качеството на продуктите, които влагате, консистенцията и маслеността на пастета по ваш вкус и няма да добавяте консерванти, набухватели и оцветители. По-съвременната форма на пастет обаче въпреки неумиращата слава на Наполеоновите френски готвачи се приписва на главния готвач от Страсбург – Жан-Пиер Клаус. Неговата рецепта за пастет от черен гъши дроб, датираща от 18 век, е смятана за фаворит сред тези деликатеси.
СЕЗОННИ РЕЦЕПТИ
В дълбок тиган загрейте растителното масло и, като разбърквате, запържете черния дроб с лука и чесъна до омекване (около 20 минути). Подправете със сол, черен пипер и щипка индийско орехче. В подходящ съд се поставят подготвените гъби, лук и моркови, както и нарязан чесън. Смелете съставките с блендер до консистенция на пастет, сол и черен пипер на вкус.
В средновековната европейска кухня, пайовете се сервирали по специални поводи и празници и най-вече в кралския двор. Добитото месо от яребици, гълъби, патици, малки птици, риба треска, змиорки и раци, започва да се преработва в различни вариации и рецепти. Най-големите фенове на пастетите са французите и белгийците. Производствена технология на пастета обаче е открита отдавна в Древен Египет, а в Древен Рим е консумиран под различни форми. Пастетът е вкусен деликатес, който обаче в купешкия си вариант често съдържа някои нездравословни съставки.